آگاهي و عملكرد كاركنان مراكز پزشكي خلخال در ارتباط با پيشگيري از هپاتيت B (ب)

by میرمحمد حسینی آهق
[ research project (طرح تحقیقاتی) ]
Additional authors: میرمحمد حسینی آهق
Item type: research project (طرح تحقیقاتی)
Online resources:
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Current location Call number Status Date due Barcode
كتابخانه مركزی
Not for loan 00000003784

درجه علمی مجری طرح : كارشناسي ارشد پرستاري – مربي بهداشت جامعه

مقدمه (بيان مسئله ): در حال حاضر ميليون ها نفر از مردم جهان ناقل ويروس هپاتيت (ب) مي باشند و ساليانه صدها هزار نفر در اثر ابتلا به اين بيماري مي ميرند . در كشور ما نزديك به دو ميليون نفر ناقل ويروس اين بيماري مي باشند. با توجه به تماس مكرر كاركنان مراكز بهداشتي و درماني با خون و فراورده هاي آن ، آنها بيشتر در معرض آلودگي و ابتلا به اين بيماري مي باشند . و بر طبق آمارهاي موجود همه ساله تعداد زيادي از آنها به علت ابتلا به اين بيماري مي ميرند تنها راه مبارزه بااين بيماري پيشگيري است و آگاهي و عملكرد مناسب اهميت بسيار زيادي در پيشگيري از اين بيماري دارد.
اهداف: اين مطالعه به منظور تعيين آگاهي و عملكرد كاركنان مراكز پزشكي خلخال در ارتباط با پيشگيري از هپاتيت (ب) انجام شده است.
روش تحقيق : بر اي انجام اين پژوهش محقق در شيفت هاي مختلف در مراكز بهداشتي و درماني شهر خلخال حاضر و بعد از دادن توضيحات ضروري ، پرسشنامه هاي بررسي ميزان آگاهي و عملكرد توسط كاركنان اين مراكز تكميل شده است.
نتيجه و بحث : 68% از پاسخ دهندگان سابقه برخورد با بيمار مبتلا به هپاتيت (ب)، عدم شركت در دوره هاي بازآموزي در ارتباط با هپاتيت (ب) را ذكر كرده ، ميانگين نمرات آگاهي 6/61% پاسخ دهندگان در سطح متوسط و نمرات عملكرد 75/93% در سطح ضعيف بوده است و 8/57% عنوان كرده اند كه واكسن نزده اند. با توجه به يافته ها اجراي دوره هاي بازآموزي ، واكسيناسيون رايگان كاركنان و فراهم كردن وسايل حفاظت فرد ضروري مي باشد.

There are no comments for this item.

to post a comment.